Co kraj to obyczaj

Co kraj to obyczaj

Co kraj to obyczaj 1620 1080 Walk4Change

Wszyscy ludzie doświadczają emocji, ale czy wiesz, że w różnych krajach różnie odbierane jest ich okazywanie?

Różne kraje – różne obyczaje.

W Japonii okazywanie emocji (tak gniewu, jak i smutku czy radości) jest uważane za dziecinne. Okazywanie emocji uważa się tam za słabość, brak dojrzałości i skrajną słabość charakteru.

W Stanach Zjednoczonych przeciwnie – nie ufa się osobom, które okazują swoje #emocje w niewielkim stopniu i można się spotkać z tym, że ludzie okazują więcej emocji, niż naprawdę czują.

W wielu krajach latynoskich, kiedy patrzymy na rozmowy, wydaje nam się, że wszyscy się kłócą, krzyczą i są ogromnie podekscytowani, a swoją twarzą i gestykulacją okazują całą gamę emocji.

Z kolei w większości krajów skandynawskich, mimo że podobnie jak wszędzie ludzie odczuwają #emocje, w kontaktach z ludźmi obowiązuje powściągliwość i otwarte okazywanie emocji byłoby odebrane źle, albo niezrozumiałe.

Z psychologicznego punktu widzenia pewnie najzdrowiej byłoby dać sobie prawo do odczuwania różnych emocji, a nauczyć się decydować – włączając myślenie, którym i kiedy dam upust, a które wyciszę lub nie będę się nimi kierować w danej sytuacji. Dobrze jednak rozumieć też pod tym względem innych – każdy coś czuje, ale nie każdy to pokazuje.

Mimo że wszyscy odczuwamy emocje, uczymy się, mieszkając w danym kraju i kulturze.

Więcej artykułów

Odwiedź nasze

 

Projekt finansowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na 2016 – 2020.

Back to top
Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu. Możesz wyłączyć ten mechanizm w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki.
Polityka prywatności