Najczęstsze mity na temat depresji

Najczęstsze mity na temat depresji

Najczęstsze mity na temat depresji 1620 1080 Walk4Change

W temacie depresji utarło się kilka mitów, które nie do końca są prawdziwe.

Najczęstsze mity na temat depresji:

 1. “Ludzie, którzy mówią o samobójstwie, nie odbierają sobie życia”.
  Nieprawda. Według licznych autorów 80 do 85% samobójców ostrzegało uprzednio swoich bliskich o zamiarze odebrania sobie życia.
 1. “Samobójstwo przychodzi bez ostrzeżenia”.
  Nieprawda. Nawet jeśli osoba nie komunikuje swojego zamiaru w sposób werbalny i bezpośredni, zawsze samobójstwo zwiastują nowe symptomy, jak np.: obniżenie nastroju, #przygnębienie, #smutek, brak troski o wygląd zewnętrzny, unikanie kontaktów towarzyskich, pilne regulowanie własnych spraw, rozdawanie cennych przedmiotów itp. Bądźmy na siebie uważni!
 1. “Samobójcy nie chcą umrzeć. Pragną jedynie manipulować swoim otoczeniem”.
  Niezupełnie. Tylko 34-48% wszystkich samobójstw to samobójstwa tzw. instrumentalne. To, że samobójstwo ma czemuś służyć, nie oznacza często szantażu tylko chęć zwrócenia uwagi na siebie, na swoje #problemy, chęć uzyskania pomocy.
 1. “Poprawa nastroju po kryzysie samobójczym oznacza koniec zagrożenia”.
  Niekoniecznie. Może to być rzekoma poprawa związana z podjęciem ostatecznej decyzji i zakończeniem walki o swoje #życie.
 1. “Wszyscy samobójcy są umysłowo chorzy”.
  Nieprawda. Owszem, wiele osób, które dokonują samobójstw cierpi na zaburzenia bądź choroby psychiczne np. #depresja czy schizofrenia, jednak u podłoża wielu prób samobójczych nie występuje choroba psychiczna.

Więcej artykułów

Odwiedź nasze

 

Projekt finansowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na 2016 – 2020.

Back to top
Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu. Możesz wyłączyć ten mechanizm w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki.
Polityka prywatności