Profilaktyka uzależnień dla seniorów

Profilaktyka uzależnień dla seniorów

Profilaktyka uzależnień dla seniorów 1620 1075 Walk4Change

Odsetek osób w wieku powyżej 65 lat i więcej wynosi obecnie w Polsce około 19% ogółu społeczeństwa.

Liczba osób starzejący się systematycznie wzrasta. Takie zjawisko obserwuje się także w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa pojawiają się problemy zdrowotne oraz problemy dotyczące uzależnień.

Nie tylko młodzi – również seniorzy!

#Badania epidemiologiczne potwierdzają wysoki odsetek uzależnień wśród seniorów. Nadużywanie alkoholu stanowi już problem ponad 15% mężczyzn i około 10% kobiet powyżej 65. roku życia. Dane dotyczące osób hospitalizowanych pokazują, że #problem dotyczy aż 20% chorych w grupie wiekowej 60+.
Problem uzależnienia od alkoholu czy narkotyków przypisuje się najczęściej osobom młodym. Okazuje się jednak, że silną grupę stanowią także osoby starsze, po 60. roku życia. Raport Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii dotyczący problemu narkotykowego w Europie w 2012 roku podaje, że aż 1,4% uzależnionych stanowią osoby w przedziale wiekowym od 50 do 64 lat.. U kobiet po 60 rż. coraz częściej spotykane jest uzależnienie od leków, wśród których dominują środki nasenne i przeciwbólowe dostępne bez recepty. Często objawy uzależnienia od alkoholu, nikotyny, narkotyków bądź leków przypisywane są innej chorobie, wynikającej z zaawansowanego wieku.

4 OBSZARY PROFILAKTYKI

Można wyodrębnić kilka obszarów działań pomocnych w profilaktyce uzależnień osób starszych.

  1. Cykliczne zajęcia o charakterze edukacyjno – profilaktycznym – zajęcia m.in. z kształtowania umiejętności społecznych, zdrowego stylu życia, świadomości zagrożeń płynących z nadużywania alkoholu etc.
  2. Organizacja spotkań tematycznych oraz integrujących o charakterze okolicznościowym m.in: spotkania świąteczne, warsztaty tematyczne.
  3. Alternatywne formy spędzania wolnego czasu dla seniorów, wdrażanie do aktywnego stylu życia-warsztaty rękodzielnicze, artystyczne, wyjścia do placówek kultury itp.
  4. Integracja międzypokoleniowa- dzielenie się doświadczeniami z młodzieżą, uczenie się od siebie nawzajem.

Autor: Fuksińska

Źródło: Nazwa źródła

Uzależnienia dotyczą nie tylko ludzi młodych!

Więcej artykułów

Odwiedź nasze

 

Projekt finansowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na 2016 – 2020.

Back to top
Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu. Możesz wyłączyć ten mechanizm w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki.
Polityka prywatności