Złamane serce u nastolatków

Złamane serce u nastolatków

Złamane serce u nastolatków 1620 1080 Walk4Change

Czas dojrzewania to etap dużych zmian w życiu młodego człowieka. Już nie dziecko, a jeszcze nie dorosły.

W tym czasie, w wyniku także przemian hormonalnych zachodzących w organizmie młodego człowieka, pojawiają się pierwsze miłości.

Młody człowiek odkrywa siebie…

Młody #człowiek odkrywa swoją seksualność i nieznaną dotąd emocjonalność. Rodzic przestaje być największym autorytetem i najważniejszą osobą. Teraz to Ona/On stanowi centrum świata. To naturalna prawidłowość rozwojowa.  #Miłość w tym wieku różni się jednak od miłości w późniejszych etapach życia. Jest to związane z rozwojem osobowości, jej kształtowaniem oraz z dojrzewaniem. Kocha się „mocniej”, bez myślenia o tym, co będzie potem. Liczy się tu i teraz.

Gdy motyle w brzuchu odlecą…

Pierwsze motyle w brzuchu często kończą się tak szybko, jak się pojawiły. Wówczas ważne jest, aby nie bagatelizować siły swojej rozpaczy, pozwolić sobie na wypłakanie się, wyżalenie. W momentach krytycznych, gdy #emocje są silne i nie można nad nimi zapanować, powinno się szukać pomocy – porozmawiać z przyjacielem lub skorzystać z telefonu zaufania dla młodzieży (numer telefonu: 116 111).

Warto mieć kogoś, kto przyjmie nasze emocje, usłyszy nas, pobędzie razem w sensie emocjonalnym.
Kogoś, kto powie „Możesz tu przy mnie cierpieć, możesz tu płakać, przy mnie wszystkie twoje emocje są w porządku. Nie ucieknę ani się nie wystraszę. Jestem tu i będę”.

Więcej artykułów

Odwiedź nasze

 

Projekt finansowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na 2016 – 2020.

Back to top
Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu. Możesz wyłączyć ten mechanizm w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki.
Polityka prywatności